Metro League Winter sports schedules

Monday, Dec. 3
Girls basketball: Garfield at West Seattle, 7:30 p.m.

Tuesday, Dec. 4
Boys basketball: Eastside Catholic at Chief Sealth; West Seattle at Lakeside, 7:30 p.m.
Wrestling: West Seattle at Eastside Catholic, 6:30 p.m.; Chief Sealth at Nathan Hale tournament, 6 p.m.

Wednesday, Dec. 5
Girls basketball: Eastside Catholic at Chief Sealth; West Seattle at Lakeside, 7:30 p.m.

Thursday, Dec. 6
Wrestling: Chief Sealth at Franklin/Rainier Beach, 6:30 p.m.

Friday, Dec. 7
Boys basketball: Rainier Beach at West Seattle; Chief Sealth at Bainbridge, 7:30 p.m.
Swimming: Lakeside at West Seattle; Chief Sealth at Seattle Prep, 3:30 p.m.
Gymnastics: Chief Sealth at Nathan Hale, 4 p.m.
Girls basketball: Rainier Beach at West Seattle; Chief Sealth at Bainbridge, 8 p.m.

Saturday, Dec. 8
Gymnastics: Ingraham at West Seattle, 10:30 a.m.

Tuesday, Dec. 11
Boys basketball: Rainier Beach at Chief Sealth; West Seattle at Bainbridge, 7:30 p.m.
Wrestling: West Seattle at O'Dea, 6:30 p.m.

Wednesday, Dec. 12
Girls basketball: Rainier Beach at Chief Sealth; West Seattle at Bainbridge, 7:30 p.m.

Thursday, Dec. 13
Wrestling: Chief Sealth at Blanchet; West Seattle at Cleveland, 6:30 p.m.

Friday, Dec. 14
Boys basketball: Cleveland at Chief Sealth, 8 p.m.
Gymnastics: Chief Sealth, Ingraham at West Seattle, 6 p.m.
Swimming: West Seattle at Bainbridge; Franklin at Chief Sealth, 3:30 p.m.
Girls basketball: Cleveland at Chief Sealth, 6:15 p.m.

Monday, Dec. 17
Girls basketball: Lindbergh at West Seattle, 7:30 p.m.

Tuesday, Dec. 18
Boys basketball: Chief Sealth at West Seattle, 7:30 p.m.
Wrestling: Chief Sealth at Blanchet, 6 p.m.

Wednesday, Dec. 19
Girls basketball: Chief Sealth at West Seattle, 7:30 p.m.

Thursday, Dec. 20
Gymnastics: Chief Sealth, Holy Names at West Seattle, 6 p.m.

Friday, Dec. 21
Boys basketball: Chief Sealth at Lakeside, 6:15 p.m.
Swimming: Franklin at West Seattle; Chief Sealth at Eastside Catholic, 3:30 p.m.
Girls basketball: Chief Sealth at Lakeside, 8 p.m.

Saturday, Dec. 22
Girls basketball: Seattle Lutheran at West Seattle, 5:15 p.m.

Thursday, Dec. 27
Boys basketball: Chief Sealth at North Idaho College tournament.
Girls basketball: Chief Sealth at King's tournament.

Friday, Dec. 28
Boys basketball: Chief Sealth at North Idaho College tournament.
Girls basketball: Chief Sealth at King's tournament, 2 p.m.

Saturday, Dec. 29
Boys basketball: Chief Sealth at North Idaho College tournament.

Friday, Jan. 4
Boys basketball: Franklin at West Seattle; Nathan Hale at Chief Sealth, 8 p.m.
Girls basketball: Franklin at West Seattle; Nathan Hale at Chief Sealth, 6:15 p.m.

Tuesday, Jan. 8
Boys basketball: West Seattle at Rainier Beach; Chief Sealth at O'Dea, 7:30 p.m.
Wrestling: Chief Sealth at Ingraham; Nathan Hale at West Seattle, 7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 9
Girls basketball: Chief Sealth at Holy Names; West Seattle at Rainier Beach, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 10
Wrestling: O'Dea at Chief Sealth; Franklin/Rainier Beach at West Seattle, 6:30 p.m.

Friday, Jan. 11
Boys basketball: O'Dea at West Seattle; Blanchet at Chief Sealth, 6:15 p.m.
Gymnastics: West Seattle at Bainbridge, 6 p.m.
Swimming: Cleveland, West Seattle at Chief Sealth, 3:30 p.m.
Girls basketball: West Seattle at Holy Names, 7:30 p.m.; Blanchet at Chief Sealth, 8 p.m.

Saturday, Jan. 12
Gymnastics: Chief Sealth, Ingraham at Holy Names, 3 p.m.

Monday, Jan. 14
Boys basketball: Bainbridge at West Seattle, 8 p.m.
Girls basketball: Bainbridge at West Seattle, 6:15 p.m.

Tuesday, Jan. 15
Boys basketball: West Seattle at Cleveland; Chief Sealth at Franklin, 7:30 p.m.
Wrestling: Blanchet at West Seattle, 6:30 p.m.

Wednesday, Jan. 16
Girls basketball: West Seattle at Cleveland; Chief Sealth at Franklin, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 17
Wrestling: Eastside Catholic at Chief Sealth; Blanchet at West Seattle, 6:30 p.m.

Friday, Jan. 18
Boys basketball: Ingraham at West Seattle; Chief Sealth at Rainier Beach, 6:15 p.m.
Swimming: Cleveland, Franklin at West Seattle; Chief Sealth, Nathan Hale at Eastside Catholic, 3:30 p.m.
Gymnastics: Chief Sealth at Nathan Hale, 4 p.m.
Girls basketball: Ingraham at West Seattle; Chief Sealth at Rainier Beach, 8 p.m.

Saturday, Jan. 19
Gymnastics: Holy Names, Ingraham at West Seattle, 10:30 a.m.

Tuesday, Jan. 22
Boys basketball: West Seattle at Chief Sealth, 7:30 p.m.
Wrestling: Ingraham at West Seattle, 6:30 p.m.

Wednesday, Jan. 23
Girls basketball: West Seattle at Chief Sealth, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 24
Wrestling: West Seattle at Chief Sealth, 6:30 p.m.

Friday, Jan. 25
Gymnastics: West Seattle, Holy Names at Chief Sealth, 4 p.m.
Boys basketball: West Seattle at Nathan Hale; Chief Sealth at Ingraham, 8 p.m.
Girls basketball: Chief Sealth at Ingraham; West Seattle at Nathan Hale, 6:15 p.m.
Swimming: Ingraham, West Seattle at Chief Sealth, 3:30 p.m.

Saturday, Jan. 26
Gymnastics: Bainbridge at West Seattle, TBA; All-Comers meet at West Seattle, 10:30 a.m.

Monday, Jan. 28
Boys basketball: Seattle Prep at West Seattle, 6:15 p.m.
Girls basketball: Seattle Prep at West Seattle, 8 p.m.

Tuesday, Jan. 29
Boys basketball: Eastside Catholic at West Seattle, 7:30 p.m.; Bainbridge at Chief Sealth, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30
Girls basketball: Bainbridge at Chief Sealth, 7 p.m.; Eastside Catholic at West Seattle, 7:30 p.m.

Friday, Feb 1
Boys basketball: West Seattle at Blanchet; Seattle Prep at Chief Sealth, 6:15 p.m.
Girls basketball: West Seattle at Blanchet; Seattle Prep at Chief Sealth, 8 p.m.
Gymnastics: Metro Championship at Roosevelt, TBA.
Wrestling: Metro Conference Meet at Nathan Hale, 3 p.m.

Saturday, Feb. 2
Wrestling: Metro Conference Meet at Nathan Hale, 10 a.m.

We encourage our readers to comment. No registration is required. We ask that you keep your comments free of profanity and keep them civil. Th