Jeremy Martin
The Gregory Heights/Seahurst 8 and under relay team competed in the All City Swim Meet on Aug. 6

UPDATE: West Seattle well represented in All City Swim Meet

By Jeremy Martin

West Seattle and the Highline area were well represented Tuesday afternoon at the 2013 Seattle All City Swim Meet. Several area athletes, ranging in age from six to 18 years, representing; Arbor Heights, Gregory Seahurst, Olympic View and Normandy Park ventured north to Sand Point Country Club to compete in the end of the season event.
All four neighborhood teams brought a competitive spirit to the event and it started with the Gregory Seahurst’s four man team of Logan O’Neil (7), Leo Benevedes (8), Henry Heater (8) and Ethan Reed (8), who clocked an all city best time of 1:18.56 in the 8 and under boys 100 yard medley relay.
“We’re kind of rebuilding. We’re building back up and starting with these eight year olds. They’re pretty excited; they broke a record from 1991,” Gregory Seahurst head coach Mike Fosberg said.

Fosberg, who is in his second stint as head coach, was at the helm for 16 years in the 80’s and 90’s when the team was able to rattle of six consecutive All-City championships.

The win helped Seahurst rack up 110.0 points, which was good for seventh overall out of a total of 15 teams.

Normandy Park came in eighth with a score of 107.0, Olympic View netted 72.0 points, finishing 13th and Arbor Heights finished 14th, totaling 57.0 points.
The first win of the day from an area team came early on when the Olympic View 8 and Under girls took first in the 100 yard medley relay.

The team of Elizabeth Breacht-Ma (7), Brooke Thomas (8), Elianna DiSmone (7) and Ava Dropplemann (7) bested their competition by clocking a blistering 1:20.09, winning by more than a full second over runner up Aqua Club.

Regardless of where they placed, the athletes, coaches and hundreds of fans in attendance enjoyed the sunny, hot day and the chance to compete against and watch some of the area’s top swimmers.

“They (the kids) love it, we love it, we feed off of their energy and they feed off of ours,” Olympic View head coach Stephanie Cummings said. “We’re excited.”
Marine Hills Swim and Tennis Club of Federal Way was crowned as the 2013 champion, racking up an event best 309.0 points followed by Aqua Club (301.0). The host Sand Point Country club gave its fans something to cheer about, coming in third (229.0).

Below is an abbreviated results list from all heats featuring local athletes. For a full list of times and finishers you can grab a free download of the meetmobile app on your i-phone or android device.

Girls 13-15 50 Yd. Freestyle
1.     Caroline Wagner (Sand Point Country Club) 24.83
5.  Naomi Williams (Arbor Heights) 26.17
Boys 13-14 50 Yd. Freestyle
1.     Gunnar Ruud (Aqua Club) 23.41
3      Tyler Goodspeed (Normandy Park) 24.53
6      Sam Johnson (Normandy Park) 25.31
Girls 15 and Over 50 yd. Freestyle
1.     Kenna Ramey (Marine Hills) 23.74
3     Reva Zacharias 24.95
Boys 15 and Over 50 yd. Freestyle
1.     Brad Fitch (Aqua Club) 22.11
3      Zach Williams (Normandy Park) 22.29
Girls 8 and Under 100 yd. medley relay
1.     Olympic View Swim Club 1:20:09
6.     Arbor Heights 1:28:88
Boys 8 and Under 100 yd. medley relay
1.     Gregory Seahurst Swim Club 1:18:56
Girls 9-10 100 yd. medley relay
1.     Aqua Club 1:07:43
5      Normandy Park 1:11:82
Girls 11-12 200 yd. medley relay
1.     Marine Hills 2:00:05
3      Arbor Heights 2:10:10
5      Normandy Park 2:13:40
Boys 11-12 200 yd medley relay
1.     Sand Point Country Club 2:08:74
5      Arbor Heights 2:14:54
Boys 13-14 200 yd. medley relay
1.     Marine Hills 1:48:59
5      Normandy Park 1:56:56
Girls 15 and Over 200 yd medley relay
 

Girls 8 and Under 100 yd. free relay
1.     Blue Ridge 1:10:21
3      Normandy Park 1:11:03
4      Olympic View 1:11:96
6      Arbor Heights 1:13:86
Boys 8 and Under 100 yd. Free Relay
1.     Gregory Seahurst 1:05:12
Girls 9-10 100 yd. IM
1.     Emily Nguyen (Marine Hills) 1:14:88
5      Kyra Goodspeed (Normandy Park) 1:22:19
Girls 11-12 100 yd. IM
1.     Courtney Hughes (Marine Hills) 1:04:48
3      Emily Zacharias (Gregory Seahurst) 1:06:40
Boys 11-12 100 yd. IM
1.     Aric Prieve (Aqua Club) 1:09:79
2.     Madoc Hanley (Olympic View) 1:09:94
Boys 13-14 100 yd. IM
1.     Micah Oh (Marine Hills) 57:82
2.     Mickolas Hanley (Olympic View) 58:65
Girls 15 and Over 100 yd. IM
1.     Angela Gagliardo (Gregory Seahurst) 59.00
6     Rachel Webster (Olympic View) 1:03:91
Girls 8 and Under 25 yd. Freestyle
1.     Katelynn Wakefield (Gregory Seahurst) 15.08
2.     Finley McGee (Normandy Park) 15.97
6     Elianna DeSimone (Olympic View) 16.52
Boys 8 and Under 25 yd. Freestyle
1.     Drew Oliver (Sheridan Beach) 14.86
2.     Leo Benevedes (Gregory Seahorst) 14.93
Girls 10 and Under 25 yd. Freestyle
1.     Malia Morgan (Aqua Club) 28.50
2.     Jessalynn Traynor (Normandy Park) 29.01
Boys 10 and Under 25 yd. Freestyle
1.     Simon Jacobs (Wedgewood) 28.92
3      Jack McGrath (Olympic View) 30.24
Girls 11-12 50 yd. Freestyle
1.     Emily Zacharias (Gregory Seahorst) 26.52
5.    Grace Felner (Normandy Park) 28.23
Boys 11-12 50 yd. Freestyle
1.     Madoc Hanley (Olympic View) 27.14
Boys 13-14 100 yd. Freestyle
1.     Ian Olufson (Twin Lakes) 50.21
2.     Nickolas Hanley (Olympic View) 51.18
Boys 15 and Over 100 Yd. Freestyle
1.     Grant Meyers (Normandy Park) 48.81
4      Chris Smith (Olympic View) 50.67
Girls 8 and Under 25 yd. Backstroke
1.     Lucca Rader (Aqua Club) 20.00
2.     Hope Felner (Normandy Park) 20:06
4      Gabrielle Smith (Gregory Seahorst) 20:64
6      Elizabeth Brecht-Ma (Olympic View) 21:51
Boys 8 and Under 25 yd. Backstroke
1.     Ryan Heyworth (Sand Point) 20.06
6      Ian Ritter (Normandy Park) 22:47
Girls 9-10 50 yd. Backstroke
1.     Jessalynn Traynor (Normandy Park) 34.78
Boys 11-12 50 yd. Backstroke
1.     Aric Prieve (Aqua Club) 31.41
3     Ty Lindblom (Arbor Heights) 32.81
Girls 13-14 50 yd. Backstroke
1.     Caroline Wagner (Sand Point) 27.49
6      Hannah Tittel (Arbor Heights) 31.81
Boys 13-14 50 yd. Backstroke
1.     Casey Nguyen (Marine Hills) 26.85
4     Sam Johnson (Normandy Park) 29.80
5     Tyler Lenzie (Arbor Heights) 30.65
6     Jack Fenster (Normandy Park) 30.72
Girls 15 and Over 50 yd. Backstroke
1.     Emily Tanasse (Klahaya) 26.87
2.     Reva Zacharias (Gregory Seahorst) 27.55
5      Gabby Carufel (Arbor Heights) 29.44
Boys 15 and Over 50 yd. Backstroke
1.     Seth Birrell (Aqua Club) 25.3
3     Chris Smith (Olympic View) 26.47
Girls 8 and Under 25 yd. Backstroke
1.     Ella Wade (Aqua Club) 19.63
2.     Katelynn Wakefield (Gregory Seahorst) 20.31
6      Brooke Swanson (Arbor Heights) 21.72
Boys 8 and Under 35 yd. Backstroke
1.     Ryan Crow (Wedgewood) 20.21
2.     Leo Benevedes (Gregory Seahorst) 20.66
4   Lachlan Swanson (Arbor Heights) 21.25
Girls 11-12 50 Yd. Backstroke
1.     Shianne Lindh (Marine Hills) 33.04
2.     Emily Zacharias (Gregory Seahorst) 33.29
Girls 13-14 50 yd. Breastroke
1.     Meg Hill (Lakeridge) 31.31
5     Naomi Williams (Arbor Heights) 34.33
Boys 13-14 50 yd. Breaststroke
1.     Sam Hoag (Twin Lakes) 30.05
4      Tyler Goodspeed (Normandy Park) 32.38
Girls 15 and Over 50 yd. breaststroke
1.     Angela Gagliardo (Gregory Seahorst) 30.09
Boys 15 and Over 50 yd. Breaststroke
1.     Casey Colella (Aqua Club) 27.46
6      Jeff Kasahara (Arbor Heights) 29.53
Girls 8 and Under 25 yd. butterfly
1.     Grace Lindberg (Klahaya) 17.27
4      Brooke Swanson (Arbor Heights) 18.72
Boys 8 and Under 25 yd. Butterfly
1.     Drew Oliver (Sheridan Beach) 16.49
3     Henry Heater (Gregory Seahorst) 17.47
Girls 11-12 50 yd. Butterfly
1.     Breanna Ross (Marine Hills) 28.63
4      Sophia Minor (Arbor Heights) 30.58
Boys 11-12 50 yd. Butterfly
1.     Liam Casey (Marine Hills) 30.72
5   Connor Reiff (Normandy Park) 32.54
Boys 13-14 50 yd. Butterfly
1.     Nickolas Hanley (Olympic View) 25.79
4     Mikhail Hemmerling (Arbor Heights) 28.16
Girls 15 and Over 50 yd. Butterfly
1.     Kenna Ramey (Marine Hills) 25.56
3     Sami Robbins (Gregory Seahorst) 27.26
4      Kristen Lemley (Olympic View) 28.05
Boys 15 and Over 50 yd. Butterfly
1.     Sebastian Edwards-Fukei (Aqua Club) 24.03
3     Zach Williams (Normandy Park) 24.51
Girls 9-10 200 yd. Free Relay
1.     Aqua Club 2:09.18
4     Normandy Park 2:14.24
Girls 11-12 200 yd. Free Relay
1.     Marine Hills 1:49.24
2.     Normandy Park 1:54.20
Boys 11-12 200 yd. Free Relay
1.     Sand Point 1:54.16
5     Arbor Heights 1:58.40
Girls 13-14 200 yd. Free Relay
1.     Sand Point  1:44.94
2.     Arbor Heights 1:48.72
Boys 13-14 200yd. Free Relay
1.     Marine Hills 1:37. 76
5      Normandy Park 1:43.23
Girls 15 and Over 200 yd. Free Relay
1.     Kent 1:40.69
6     Olympic View 1:45.45
Boys 15 and Over 200 free Relay
1.     Aqua Club 1:30.30
3    Normandy Park 1:31.98
 

We encourage our readers to comment. No registration is required. We ask that you keep your comments free of profanity and keep them civil. They are moderated and objectionable comments will be removed.